Kære Publikum !

Vi har nu den store fornøjelse at kunne informere jer om indholdet på festivalkoncerterne i juli 2022.

Det er lykkedes os at samle et udsøgt persongalleri af kunstnere fra Danmark og udlandet, som alle glæder sig meget til at optræde i Gjethuset til sommer.

Download sæsonprogrammet ved at klikke her.

 

I bedes bemærke at alle aftenkoncerter fremover starter kl. 19.30 !

 

BILLETSALGET STARTER 31. MARTS PÅ WWW.BILLETTEN.DK,
SAMT PÅ WWW.GJETHUSET.DK  OG I GJETHUSET, GJETHUSGADE 5, FREDERIKSVÆRK 
(TLF 40705030)

 

Vi glæder os til at se jer i Gjethuset i juli måned !

Mange hilsner

Michael Dabelsteen
p.v.a. FestivalledelsenD

AFTENKONCERTER

jul 04
19:30
SCHUMANN OG MOZART
jul 07
19:30
INTERNATIONALT STJERNETRÆF
jul 11
19:30
JOHAN DALENE, violin
CHRISTIAN IHLE HADLAND, klaver
jul 14
19:30
GUSTAV PIEKUT, klaver
jul 18
19:30
GOLDMUND STRING QUARTET
jul 21
19:30
CONCERTO COPENHAGEN
dir. LARS ULRIK MORTENSEN
jul 25
19:30
TRIO CON BRIO
WITH FRIENDS

FRIDAY FIVE O' CLOCK

jul 08
17:00
TRIO VITRUVI
M/ VENNER - SCHUBERTS ” DIE FORELLE ”
jul 15
17:00
”DEN SIDSTE TURIST I EUROPA”
jul 22
17:00
”IN FLAGRANTE DELICTO”
Theatre of Voices
Paul Hillier
Ensemble Stralo

SATURDAY SESSIONS

jul 09
14:00
MADS TOLLING, violin og
ÅSBJØRG RYENG, bandoneon
jul 16
14:00
ANDREAS BRANTELID, cello og
INGEMAR BRANTELID, cello
jul 23
14:00
EGELUND/MOGENSEN/
BRIDGER TRIO

FESTIVALENS KUNSTNERNE

Lørdag d. 9. juli kl. 14.00 Mads Tolling
Lørdag d. 9. juli kl. 14.00 Mads Tolling

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Paul Hillier
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Paul Hillier

Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Den Sidste Turist Band
Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Den Sidste Turist Band

Quartetto-di-Cremona-media-3000-1024x683
Quartetto-di-Cremona-media-3000-1024x683

Carl Nielsen Kvintetten Fredag d. 16 juli kl. 17.oo
Carl Nielsen Kvintetten Fredag d. 16 juli kl. 17.oo

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Per Salo
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Per Salo

Fredag d. 22. juli kl.17.00 Theatre of Voices
Fredag d. 22. juli kl.17.00 Theatre of Voices

Torsdag d. 7 juli kl. 19.30 Ruby Hughes
Torsdag d. 7 juli kl. 19.30 Ruby Hughes

Mandag d. 18. juli kl. 19.30 Goldmund String Quartet
Mandag d. 18. juli kl. 19.30 Goldmund String Quartet

Fredag d. 15. juli kl.17.00 Carina Tybjerg Madsen
Fredag d. 15. juli kl.17.00 Carina Tybjerg Madsen

Lørdag d. 8. juli kl. 14.00 Åsbjørg Ryeng
Lørdag d. 8. juli kl. 14.00 Åsbjørg Ryeng

Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Tuva Semmingsen
Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Tuva Semmingsen

Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Signe Asmussen
Fredag d. 15. juli kl. 17.00 Signe Asmussen

Ensemble Stralo
Ensemble Stralo

Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Nicholas Algot Swensen
Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Nicholas Algot Swensen

Lørdag d. 16. juli kl. 14.00 Ingemar Brantelid
Lørdag d. 16. juli kl. 14.00 Ingemar Brantelid

Fredag d. 8 juli kl. 17.00 Marie Louise Broholt Jensen
Fredag d. 8 juli kl. 17.00 Marie Louise Broholt Jensen

Fredag d. 8. juli kl. 17.00 Trio Vitruvi
Fredag d. 8. juli kl. 17.00 Trio Vitruvi

Fredag d. 8. juli kl. 17.00 Einars Everss
Fredag d. 8. juli kl. 17.00 Einars Everss

Lørdag d. 9. juli kl. 14.00 Åsbjørg Ryeng
Lørdag d. 9. juli kl. 14.00 Åsbjørg Ryeng

Lørdag d. 16. juli kl. 14.00 Andreas Brantelid
Lørdag d. 16. juli kl. 14.00 Andreas Brantelid

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Radi Åstrand Radev
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Radi Åstrand Radev

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Per Salo
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Per Salo

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Christina Åstrand
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Christina Åstrand

Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Terese Radev Åstrand
Fredag d. 22 juli kl. 17.00 Terese Radev Åstrand

Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Mikkel Egelund
Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Mikkel Egelund

Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Johan Bridger
Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Johan Bridger

Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Bjarke Mogensen
Lørdag d. 23 juli kl. 14.00 Bjarke Mogensen

Torsdag d. 14. juli kl. 19.30 Gustav Piekut
Torsdag d. 14. juli kl. 19.30 Gustav Piekut

Torsdag d. 7. juli kl. 19.30 Natalie Clein
Torsdag d. 7. juli kl. 19.30 Natalie Clein

Torsdag d. 7. juli kl. 19.30 Marianna Shirinyan
Torsdag d. 7. juli kl. 19.30 Marianna Shirinyan

Tordag d. 21 juli kl. 19.30 Concerto Copenhagen og Lars Ulrik Mortensen
Tordag d. 21 juli kl. 19.30 Concerto Copenhagen og Lars Ulrik Mortensen

Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Trio con Brio
Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Trio con Brio

Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Nicholas Swensen
Mandag d. 25. juli kl. 19.30 Nicholas Swensen

Mandag d. 25 juli kl. 19.30 Michael Germer
Mandag d. 25 juli kl. 19.30 Michael Germer

Mandag d. 11 juli kl. 19.30 Johan Dalene
Mandag d. 11 juli kl. 19.30 Johan Dalene

Mandag d. 11 juli kl. 19.30 Christian Ihle Hadland
Mandag d. 11 juli kl. 19.30 Christian Ihle Hadland

Mandag d. 4. juli kl. 19.30 Johannes Søe Hansen
Mandag d. 4. juli kl. 19.30 Johannes Søe Hansen

Mandag d. 4. juli kl. 19.30 Gunvor Sihm
Mandag d. 4. juli kl. 19.30 Gunvor Sihm

Mandag d. 4 juli kl. 19.30 Weiyin Chen
Mandag d. 4 juli kl. 19.30 Weiyin Chen

Mandag d. 4 juli kl. 19.30 Stine Hasbirk
Mandag d. 4 juli kl. 19.30 Stine Hasbirk

EN STOR TAK FOR STØTTE I 2022:

Augustinus Fonden

Fondation Juchum

Statens Kunstfond 

Halsnæs kommune  

Solistforeningen af 1921

Beckett Fonden

Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond

Gangsted Fonden

William Demant Fonden

Knud Højgaards Fond

Wilhelm Hansen Fonden

Aage og Johanne Louis-Hansens Fond

Jargar Strings ApS

Det Obelske Familiefond

DR Symfoniorkestrets Fond

Listen opdateres løbende